Кондиломи

1.Кондиломи20100322115327gen-bradavici-zabolqv
Кондиломи, наречени още венерични брадавици или генитални брадавици, са често срещана болест, предавана по полов път. Една десета от хората са имали кондиломи поне веднъж през живота си. Кондиломите са известни в медицината отдавна. Те са описани от лекарите още в Древна Гърция. Хипократ ги е наричал “полови брадавици”.

Гениталните брадавици се характеризират с розов или сивкав цвят и обикновено се образуват в областта на гениталиите, половите органи или перианалната зона.
Те наподобяват грозд или имат формата на цветно зеле, повдигнати и с розов цвят.Разбира се, не всякого те проявяват една и съща форма. Те причиняват сърбеж, парене, болки при полов контакт, както и често уриниране.
Могат да бъдат както много малки и неустановими с просто око формации, така и да нараснат до доста големи размери, с гладка или набраздена повърхност, на групи или единични.
При жените могат да се открият по срамните устни – малките и големите, областта към ануса, стените на влагалището, както и шийката на матката.Много често може да има оплаквания от сърбеж, течение при жените и даже и кръвотечение при полов акт. Но тези симптоми може да липсват и ако са малки по размери, гениталните брадавици може и да не се локализират. Причината, поради която се появяват генитални брадавици, е полово преносима инфекция с вирус. Ето защо са много рискови половите сношения без презерватив.

2.Причинители на кондиломи
Подобно на някои други брадавици, кондиломите са причинени от човешкия папиломен вирус HPV. Изследванията сочат, че HPV е един от най-честите причинители на болестите, предавани по полов път.
Кондиломите са върха на айсбергът.В основата са вирусите, които се намират в клетките на около и в другите урогенитални зони.
Много хора не знаят, че са носители на този вирус. Той е заразил клетките, но не причинил брадавици при тях в продължение на много години.Докато в един момент не се появи, когато имунната система е подтисната.
Това заболяване може да причини много емоционални и социални проблеми.Много хора, които са носители на този вирус, изпитват чувство на гняв и вина спрямо ситуацията, в която са попаднали. Те се чувстват ограничени в половото си общуване.
Проблемът с гениталните брадавици се засилва, тъй като е установена пряка връзка между вируса HPV и ракът на гениталиите.
Това заболяване се появява, когато имунната система е отслабена или има наличие на друга болест, предавана по полов път, или пък провеждане на химиотерапия. При подтискане на имунната система при прилагане на лекарства за предотвратяване на отхвърлянето на органи при трансплантации, например също съществува риск.Липсата на фолиева киселина в организма също има влияние върху развитието на рак на гениталиите.Тютюнопушенето увеличава риска два пъти, защото никотинът подтиска имунната система на клетките в шийката на матката.

3.Причини и рискови фактори при кондиломи/ генитални брадавици/
Гениталните брадавици се разпространяват чрез сексуален контакт с инфектиран партньор в рамките на три месеца. Те са много заразни.
Специалистите смятат, че брадавиците се развиват успешно във топлата и влажна среда в половите органи. Страданието се изостря по време на бременност и в периоди на подтисната имунна система.
Пациентите с генитални брадавици могат да бъдат с повишен риск по отношение на някои видове рак. Човешкият папилома вирус се свързва с около 90 процента от всички форми на рак на шийката на матката. Както и да изиграе решаваща роля при образуването на рак на влагалище, анус .

4.Особенностите на HPV кондиломни инфекции
При заразяване HPV инфекцията може неопределено време да се намира в латентно (спящо) състояние. При това вирусът може да се намира дълбоко в кожата и лигавиците, но на повърхността това да не личи. В повечето от случаите вирусът остава в кожата в неактивно състояние, но той може да бъде пренесен на сексуалните партньори. Времето от инфектирането с вируса до развиване на брадавици обичайно е от 1 до 5 месеца, но в някои случаи брадавици могат да се развият години след контакт с инфектиран човек. Поради дългия си скрит период и факта, че в някои случаи при жените те могат да се развият във вътрешните полови органи, където не се виждат, кондиломите се предават лесно при полов контакт, дори и да се използват предпазни средства.

5.Предпазване от генитални брадавици (кондиломи)
С цел да се намалят такива заболявания от различните щамове на човешкия папилома вирус (HPV), бе разработена специална ваксина. Някои ваксини включват освен опасните, канцерогенни типове 16 и 18, също така и двата типа, които са виновни в 90% от случаите за образуването на генитални брадавици – типовете 6 и 11. Тази ваксина е няколко вида и се прилагат по схема, за да има някакъв ефективен резултат, а също така трябва да се поставят преди какъвто и да е било контакт с вируса. Но засега няма ваксини с терапевтичен потенциал.
Но трябва, ако сте се заразили и вече да ви е локализирана брадавица в областта на гениталиите, да знаете, че каквито и методи да приложите за третирането на тези образувания, че те остават напълно неизкореними в повечето случаи. Ето защо е редно да направите профилактика за тези и други полово-предавани болести. За жалост не винаги може да ви предпази и презервативът, особено, ако брадавицата е високо над границата с кожата и латекса, а и заразоспособността е много висока.
Ползването на презерватив при полов контакт е задължително. Трябва да се обърне внимание, че целта е, кондиломите на заразения партньор да не се докосват до незаразения. Когато кондиломите се излекуват, се счита че няма опасност от пренасяне на вируса, въпреки че в повечето случаи двамата души от двойката стават носители, поради близкия им контакт преди да установят заболяването. Презервативите могат да помогнат, но не са надеждна защита.

6.Ваксиниране
Съществува ваксина срещу HPV. Разработени са два вида ваксини – двувалентна (предпазва от два типа човешки папилома вирус – 16 и 18) и четиривалентна (предпазва от четирите най-често срещани типа човешки папилома вирус – 6, 11, 16 и 18). Повече за препоръките за приложение на ваксините – на този линк. Важно е да се подчертае, че ваксината е превантивна, т.е. предпазва от заразяване с HPV, но не замества стандартната скринингова процедура – профилактични прегледи и цитонамазка (пап-тест) за откриване на ранни стадии на рак на маточната шийка.
В съвременната диагностика на HPV се препоръчва успоредно с цитонамазката да се провежда и ДНК анализ, който осигурява максимална чувствителност (100%) и специфичност (100%). Тестът позволява директно установяване на вирусната ДНК в изследваната проба. Изследването определя типа на HPV, а с това и индивидуалния риск за развитие на цервикални неоплазии или рак. Дава също и информация за статуса на пациента относно HPV-инфекцията, което е от значение при определяне на курса на лечение.

7.Как се диагностицират гениталните брадавици (кондиломите)?
При жените диагностиката става след оглед, който включва колпоскопия и третиране с оцетна киселина, за да се установи дали има и други лезии, предимно в лигавичните зони. За да се установи дали има такива, предизвикани от човешки папилома вирус (HPV), се прави освен колпоскопия и няколко допълнителни теста – с луголов разтвор и оцетна киселина, както и цитонамазка. Може да се наложи и биопсия, за да се установи характера и тежестта на измененията. А при мъжете най-водещото средство за диагностика на гениталните брадавици, е огледът.

8.Усложнения
Вирусът, причиняващ гениталните брадавици може да предизвика злокачествени изменения (рак) на шийката на матката при жените. Важно е жените с генитални кондиломи да се преглеждат и за влагалищни такива. Веднъж на 6 месеца е добре да се прави т.нар. цитонамазка, за да се изключи начален рак на шийката на матката. При веднъж установени промени при цитонамазката, е необходимо периодично проследяване, за да се проведе лечение във възможно най-ранните срокове от развитие на заболяването.

9.Генитални брадавици при бременни жени
Бременни жени, които имат генитални брадавици могат да имат проблеми уриниране.Съществува много малък риск, че една майка с генитални брадавици, когато тя ражда може да причини на бебето да има брадавици в негово гърло (ларинкса papillomatosis) – когато това се случи хирургия могат да бъдат необходими за предотвратяване на дихателните пътища

Бременност може да насърчи гениталните брадавици. Възможно e кондиломите да увеличат размера си по време на бременността Някои от стандартните лекарства могат да навредят на плода. Все пак , те могат да бъдат третирани чрез замразяване (криотерапия).
В единични случаи брадавиците могат да станат толкова големи, че да затруднят нормалното раждане,раждането трябва да стане оперативно чрез секцио
Ако в миналото пациентката е имала кондиломи, но по време на бремеността няма то тогава раждането при липса на други противопоказания може да стане по нормален механизъм..

Брадавиците също могат да се появят за първи път по време на бременността и да изчезнат няколко месеца след раждането дори да не е проведено лечение.

10.Лечение на кондиломи
Лечението на кондиломи са различни, пациентът и лекаря съвместно решават, какво да приложат. Но лошото в случая, е, че нито едно лечение не е крайно в излекуването на кондиломите.
Лечението на кондиломите може да се групира в три вида
• Локални препарати за разрушаване на тъканта
• Хирургически методи, отстраняващи брадавиците
• Биологични методи, които атакуват директно вируса
Видимите генитални брадавици могат да бъдат отстранени чрез лазер. Всички тези методи, обаче не гарантират, че брадавиците няма да се появят отново, защото вируса продължава да си съществува в околните клетки.
Много изследователи сочат, че вирусният произход на гениталните брадавици подсказва,че ефективното лечение трябва да се насочи към антивирусна терапия. Интерферон терапията атакува вируса, който образува брадавиците, но това лечение е доста скъпо и не дава пълна гаранция, че кондиломите няма да се появят отново.
Кондиломите са доста упорито състояния и всеки страдащ трябва да се консултира с личния си лекар как да контролира заболяването и как да пази своя партньор от генитални брадавици.

Лечението на кондиломите е препоръчително да се започне от лекар чрез намазването им с трихлороцетна киселина или подофилин. Желателно е при започване третиране с трихлороцетна киселина да се използва първо 40%, а при следващо посещение да се използва по силната 70%. Намзаните участъци побеляват, усеща се леко смъдене и парене. След това се получава зачервяване. Не се препоръчва 12 часа така обработените зони да се мокрят или мият. Процедурата ежелателно да се повтори след около 7 дни. Макар и рядко има свръхчувствителност към лекарствата използвани за мазане – получават се разранявания и силни болки. В дома пациентката може да изплзва след предписание препарата Кондилин. Към терапията в зависимост от финансовите възможности на пациента може да се добавят имуностимолиращи медикаменти. По време на лечението не се препоръчва бръснене или кола маска ако измененията са в окосмената част.
При запуснатите случаи образуваните в началото малки кондиломи започват да се сливат и се образуват плаки от 1 до няколко сантиметра в зависимост от давността. За тези случаи е необходимо премахване по хирургичен път. Според големината и локализацията на плаките това може да се извърши и в амбулаторни условия (в кабинета без да се остава в болница). Това става чрез електрокаутер с местна упойка.

Има редица твърдения, доказани и недоказани, за пълното излекуване от вируса. Огромен процент от случаите, след премахване на кондиломите, отново страдат от същия проблем след няколко месеца. Причината е, че Хюман Папилома вирус не се премахва от организма. Според някои специалисти пълното излекуване е невъзможно и човек, който веднъж го е имал, е носител и ще го носи до края на живота си. Трябва да се следят показателите на вируса, за да не достигнат до рискови норми.

Според други лекари, пълното излекуване е възможно, ако човек води високо здравословен живот – приема достатъчно витамини, спортува, не се преуморява, храни се здравословно. Целта е да се повиши максимално имунната система и така организмът сам може да се справи и да „изхвърли“ вируса. Макар че звучи доста оптимистично, такива случаи има и те са доказателство, че този коварен вирус може да бъде победен.