10 причини за Тазова болка

 

Като жени, ние сме изправени пред възможността за редица тазовите проблеми – някои, които причиняват болка и някои, които не. Нека да разгледаме някои тазови проблеми, за да можете да ги разпознае, ако ви се случат.

  • Синдром на Ашерман е образуването на вътрематочни сраствания (IUAs) или съединителна тъкан. Тези сраствания са вътре в матката.

Повечето пациенти, страдащи от синдрома знаят,че протича леко и е на периоди. Някои жени,  изпитват болка по време на менструация. Това може да се дължи на срастванията, които обхващат шийката на матката, като по този начин не позволяват на менструалното течение да напусне тялото. Аборта и безплодието са чести при жени с този синдром.

Диагнозата обикновено става чрез хистероскопия,”Сонохистероскопия” или “Хистерсалпингография”.Лечението е спорно, най-често се изискват уменията на високо квалифициран хирург, който извършва хистероскопия, понякога подпомагана от лапароскопия. За съжаление, ако срастванията са тежки, те често се реформират. Chronic Pelvic Pain due to Scar Tissue

  • Доброкачествени маточни фиброзни тумори са твърди маси, изработени от фиброзна тъкан. Добрата новина е, че маточните фиброзни тумори почти никога не са ракови. Доброкачествени маточни фиброзни тумори често се получават, без да причиняват болка.

Има няколко възможности за лечение, включително липса на лечение, тъй като туморите се свиват когато настъпи менопаузата и нивата на естроген в организма спаднат. Други лечения включват миомектомия, ендометриална аблация и хистеректомия,прилагат се когато друго не довежда до желания резултат и жената не желае бъдещи бременности.

  • Дисменорея е медицински термин за тежки менструални болки, които пречат да си вършите нормалните ежедневни дейности. Болката е в долната част на корема, долната част на гърба, а понякога и към вътрешната част на бедрата. Други симптоми могат да включват гадене, повръщане, диария, главоболие и световъртеж……

Нестероидните противовъзпалителни средства (НСПВС) често помагат за намаляване на болката и работят най-добре, когато се приемат при първите признаци на болка. Други процедури, които могат да помогнат за намаляване на тежестта на дисменореята включват хормонални лечения като противозачатъчни хапчета, лепенки и вагинални пръстени.

  • Ендометриозата се случва, когато ендометриална тъкан, която обикновено се намира във вътрешността на матката расте извън нея и в други места в тялото. Най-честите места, където може да се развие, са яйчниците, маточните тръби, външната повърхност на матката,” задънена улица” (зоната зад матката, червата и пикочния мехур) и ректума. Тазовата област е най-честата  за ендометриоза, тъканта може да се разпространява в други части на тялото, включително белите дробове.

Хормоните предизвикват промени в ендометриозната тъкан при настъпването на менструация. Разбивката на тези тъкани често води до тазови сраствания или съединителна тъкан, която може да причини силна болка .

Основният симптом на ендометриозата е болка. Болката може да се появи по време на секс, дефекация, уриниране и менструация. Лечението  зависи от тежестта на заболяването и дали имате желание за деца. То включва медикаменти и хирургически процедури.

  • Овулацията – някои жени изпитват болка по време на овулация в продължение на 24 до 48 часа. Добрата новина е, че има някои самопомощни лечения, които могат да намалят дискомфорта.
  • Рак на яйчника често се нарича “тих убиец”, защото има малко или никакви симптоми, дори и в напреднал стадий. Има три основни типа рак на яйчниците: епителни, който е най-честия(85% до 90% от случаите) и обхваща външната повърхност на яйчниците; зародишни клетъчни тумори, които се  образуват върху клетките в яйчника и се развиват в яйца; и въжетастромални тумори , които се срещат в съединителната тъкан във вътрешността на яйчниците.

Началните признаци на рак на яйчниците могат да включват необяснимо кървене, болка в гърба, увеличаване на размера на корема, затруднено хранене, необяснима загуба на тегло, загуба на апетит, уринарна инконтиненция, често уриниране, запек и умора.

  • Кисти на яйчниците –  мехурчета, които се образуват върху яйчниците. Повечето кисти на яйчниците могат да изчезнат сами. Симптомите включват тъпа или остра болка в корема по време на определени дейности. Може да няма никакви симптоми и малки кисти.
  • Тазова възпалителна болест (PID) е инфекция на женските репродуктивни органи, която може да доведе до безплодие ако не се лекува. Повече от 1 милион жени годишно получават  тази диагноза.

Симптомите включват ненормално вагинално течение, болка в долната част на корема, болка в горната дясна част на корема, абнормно кървене, повишена температура, втрисане, болезнен полов акт, болезнено уриниране, гадене и повръщане. За щастие, леченията са достъпни, включително антибиотици.

  • Поликистозни яйчници (PCOS) се причиняват от редица фактори, които работят заедно, за да предизвикат това състояние, което често води до безплодие. Тези фактори са инсулинова резистентност, повишени андрогени и нередовна или липсваща менструация.

Признаци на PCOS включват затлъстяване; хирзутизъм (повишено окосмяване по лицето, гърдите, корема и горната част на бедрата); тежка, неправилна или липсваща менструация; мазна кожа; тежко акне, петна от удебелена, тъмно, кадифена кожа; и множество малки кисти на яйчниците.Има много възможности за лечение, които зависят до голяма степен от това дали имате желание за бременност.

  •  Рак на ендометриума е най-често срещаният тип гинекологичен рак, засягаща две или три от всеки 100 жени. Този вид рак рядко засяга жените под 40 и е най-често при жените над  60 и нагоре.

Рисковите фактори включват затлъстяване, никаква бременност,  нередовна менструация, безплодие, късна менопаузата (51 е средната възраст за менопауза); История на яйчниците или рак на дебелото черво; пушенето на цигари; фамилна анамнеза за рак на ендометриума; диабет; заболявания на жлъчния мехур; високо кръвно налягане; продължителна употреба на естроген без прогестерон; продължителната употреба на орални контрацептиви във  високи дози; и използване на тамоксифен за рак на гърдата.

Симптомите включват ненормално кървене, зацапване, ново вагинално течение и парене или сърбеж след менопаузата. Тези симптоми могат да бъдат постоянни или на моменти.