Бактериална вагиноза

discusstedКакво е бактериална вагиноза (BV) и от какво се причинява?

BV е често срещано състояние на вагината, причинена от свръхрастеж на различни микроорганизми (бактерии). Това не е просто една проста инфекция, причинена от един вид бактерии. Във влагалището обикновенно живеят в баланс разнообразни бактерии, но в случай на BV това равновесие се променя. Не е ясно защо това се случва. В резултат на това някои бактерии се размножават прекомерно много отколкото са били обичайно .
BV не е причинена от лоша хигиена. В действителност, прекомерното измиване на влагалището може да промени нормалния баланс на бактериите във вагината, което увеличава верояността от равитие на бактериална вагиноза. Всяка жена може да развие бактериална вагиноза. Независимо, че точната причина за появата й не е известна, се смята, че съществуват комплекс от фактори, които нарушават нормалния баланс на влагалището. Такива са:

Бактериална вагиноза може да се развие,ако:
– Вие сте сексуално активни. (Жени, които никога не са правили секс може да получат BV също. Въпреки това, тя е по-честа при жени, които правят секс.)
– Наскоро сте сменили сексуалния си партньор
– Имате анамнеза за полово предавани инфекции (ППИ).
-Вие пушите.
-Имате вътрематочно контрацептивно средство
-Вашето семейство има афро-карибски произход.
– Използване на дамски менструални тампони

Какви са симптомите на бактериална вагиноза (BV)?
Основният симптом на BV е вагинално течение. BV е една от най-честите причини за вагинално течение при жени в детеродна възраст. Течението е често бяло-сив цвят, и често има неприятна миризма на риба. Миризмата може да бъде по-забележима по време на секс.Симптомите обикновенно се засилват след менструация, или след секс и не причиняват сърбеж или болезненост около вагината и вулвата.При някои жени може да има изразени симптоми като парене и дискомфорт. БВ предполага следните възможности като причина за наблюдаваното състояние:
♦ Кандидозен вулвовагинит
♦ Трихомониаза
♦ Инфекция с Херпес симплекс вирус
♦ Инфекция на цервикалния канал с Хламидия
♦ Инфекция на цервикалния канал с Микоплазми и Уреаплазми
♦ Неинфекциозни възпаления на вулвата (механични, химични, алергични)

Роля на Гениталните микоплазми за усложнения, възникнали в резултат на Бактериална вагиноза
Разпространението на вагинални Микоплазми и Уреаплазми има отношение към :
– Случаите на повтаряща се БВ
– Лечението на БВ
– Усложнения по време на бременност/ репродуктивни усложнения
При съмнение за БВ изследването за генитални микоплазми е ключово за назначаването на адекватно лечение с успешен финал.Следователно при подозирани или установени случаи на бактериална вагиноза, тези инфекции трябва да бъдат изследвани. Това ще спомогне и за редуциране на случаите на повтаряща се БВ.
Многостранната връзка на гениталните микоплазми с репродуктивни несполуки е друга основателна причина за назначаване на това изследване

Забележка: BV не е единствената причина за вагинално течение. Различни условия може да предизвикат влагалищно течение. Например, друга често срещана причина за вагинално течение е инфекция, причинена от фермент, наречен млечница (Candida). За разлика от BV, млечница обикновено причинява по-дебел гъст бял секрет, който има тенденция да предизвика сърбеж и болезненост около вагината и вулвата. ППИ, като хламидия, може да причини и вагинално течение

Дали бактериална вагиноза (BV) се предава по полов път?
Не, BV може да засегне всяка жена, включително и тези, които никога не са правили секс. Въпреки това, BV е по-често сред сексуално активните жени, отколкото сред не-сексуално активни жени. Сексуалните партньори на жени с BV не се нуждаят от лечение. Въпреки това, някои случаи на BV изглежда са сексуално свързани. Тя може да се развие след промяна на сексуалния партньор. В тези случаи, инфекцията не е хваната от никого. Промяна на сексуалният партньор може да наруши баланса на нормалните микроби (бактерии) във влагалището.

Как се диагностицира:
Типично за бактериалната вагиноза е характерното влагалищно течение с миризма на риба или наприятна остра миризма.  Ако връзката с партньора ви е стабилна или дългосрочна , Вашият лекар или медицинска сестра може диагностицира BV само по типични симптоми. Все пак, има някои налични тестове, които могат да помогнат да се потвърди диагнозата. Също така, ако сте бременна е важно да се отчете точна диагноза за да се лекувате ефективно. Как се тества:
Тестване на киселиността на вагината (вагиналното PH)
Бактериалната вагиноза има типично ниво на рН (киселинен / алкален баланс) в сравнение с другите причини за глагалищно течение. (Свръхрастеж на микробите (бактерии) при BV предизвиква рН-то да се промени във вагината, така че тя да стане по-алкална, т.е. рН-то се повишава.) .Лекарят Ви може да установи киселиността на влагалищната флора и да постави диагнозата.В някои аптеки продават тестове за бактериална вагиноза във вид на ръкавица с тестова хартия.

Какви са възможните усложнения от бактериална вагиноза (BV)?
BV и бременност:
Ако имате нелекувана BV по време на бременност, може да има леко покачване на риска от развитие на някои усложнения на бременността. Те включват:

– Аборт.
– Преждевременно раждане
– Ниско тегло на новороденото бебе
– Развиване на инфекция на матката след раждането (следродилен ендометрит).
– Ако имате нелекувана BV, вероятността да развиете инфекция на матката е по-висока след определени операции (като прекъсване на бременността или вагинална хистеректомия).

BV и други инфекции:
Ако имате нелекувана BV, може да има повишен риск от развитие на HIV инфекция, ако правите секс с някой, който е заразен с ХИВ. Има също някои доказателства, че жените с нелекувана BV могат да са с повишен риск от развитие на тазова възпалителна болест .
Какво е лечението за бактериална вагиноза (BV)?
Нелечението на BV често причинява никои симптоми, или симптомите са леки.Всяко нарушаване на баланса на вагиналните микроби (бактерии), може да се коригира естествено, с течение на времето. Така че, ако нямате симптоми или само леки симптоми, може да не се нуждаят от лечение.
Въпреки това, ако сте бременна, и се установи, че имате BV, но нямате никакви симптоми, вие все още можете да бъдете посъветвана да започнете антибиотично лечение. Ползата от лечението на бременни жени, които имат BV без симптоми е малко несигурно.
Забележка: всички бременни жени, които имат симптоми, дължащи се на BV трябва да започнат лечение. Някои лекари също предпочитат антибиотици за жени с BV (и без симптоми), които са на път да претърпят други гинекологични процедури, като например ендометриална биопсия – биопсия на лигавицата на матката.

 Метронидазол таблеткиhow-most-bv-treatments-work
Курсът на метронидазолови таблетки е общото третиране. Метронидазол е антибиотик. Той прочиства BV в повечето случаи. Някои извесни на български пазар лекарства във вид на вагинални овули като Flagil,Arilin rapid и др.
Някои хора се чувстват болни или могат да бъдат болни (повръщате), когато приемат метронидазол. Това е по-малко вероятно да се случи, ако приемате таблетките веднага след хранене. Метален вкус също е често срещан страничен ефект.
Не пийте алкохол по време на приема на метронидазол, и в продължение на най-малко 48 часа след спиране на лечението. Взаимодействието с алкохол може да предизвика повръщане и други проблеми като зачервяване и повишена честота на пулса .След антибиотичен курс и по време  е необходимо допълнително приемане на пробиотични продукти.
Кърмене: метронидазол може да премине в кърмата, но няма да навреди на бебето. Въпреки това, орален метронидазол не се препоръчва, а вместо това трябва да използвате вагинални метронидазол или клиндамицин овули.
Алтернативно лечението с антибиотици
Metronidazole вагинален гел или клиндамицин вагинален крем поставени във вътрешността на вагината може да се използва, ако предпочитате този вид лечение, или имате неприятни странични ефекти с метронидазол таблетки. Способността на тези процедури, за да изчистите BV е почти същото като метронидазол приет през устата.
Забележка: Както при метронидазоловите таблетки, трябва да избягвате употребата на алкохол, докато се използвате метронидазол гел и за най-малко 48 часа след спиране на лечението. Също така, вагиналните кремове и гелове могат да предизвикат отслабване на латексови презервативи. Ето защо, по време на лечението и в продължение на пет дни след лечение с клиндамицин вагинален крем, не разчитайте на презервативи за предпазване от бременност и полово предавани болести.

Други антибиотични таблетки, приемани през устата, за лечение на BV са клиндамицин таблетки или тинидазол таблетки.

Други лечения
Като цяло, няма доказателство,че Lactobacillus ацидофилус (намира се в определени търговски пробиотични продукти) е полезна за лечение или профилактика на BV. Антисептици и дезинфектанти не помагат при лечение BV.

Лечение на рецидиви:

BV може да се върне (повтори), ако не завършите курс на антибиотици. Въпреки това, дори и да сте завършили пълният курс на антибиотици, BV се повтаря в рамките на три месеца при много жени. Ако това се повтори, повторението на курса с антибиотици обикновено ще бъде успешен.

Как мога да предотвратя по-нататъшни повторения на бактериална вагиноза (BV)?
Повечето повторения на BV настъпват без видима причина, и не могат да бъдат предотвратени. Въпреки това може да вземете мерки за предотвратяване на повтаряща се бактериална вагиноза . Логиката на тези съвети е да се опитаме да не нарушаваме нормалното равновесие на микроби (бактерии) във влагалището:

– Не бутайте вода във влагалището Ви за да го (промивате) почиствате. Влагалището не се нуждае от специфично почистване.
– Не добавяйте масла за баня, антисептици, ароматни сапуни, шампоани и т.н.
– Не използвайте силни препарати за измиване на бельото си.
– Не мийте около влагалището и вулвата твърде често. Веднъж на ден обикновено е достатъчно.