Климактериум

КРИТИЧЕСКА ВЪЗРАСТ /КЛИМАКС, КЛИМАКТЕРИУМ/: СИМПТОМИmenopause

Значителна част от жените имат твърде погрешна представа за критичната възраст, поради което някои жени не се интересуват от нея, други я приемат с душевен смут и неоправдан страх.
Всъщност климактериумът е възрастов период от развитието на жената, през който настъпват определени промени в психичното и физическо състояние.
В развитието на женския организъм се наблюдават няколко фази:
• Детство – времето от раждането до началото на половото съзряване /до 10-годишна възраст/.
• Пубертет – периодът на половото съзряване /11-18-годишна възраст/.
• Полова зрелост – времето на пълно физическо, полово и психично развитие, когато жената може да стане майка. Това е възрастта на третото и четвъртото десетилетие.
• Климактериум – възрастовият период, през който половите функции на жената постепенно отпадат, способността й да забременява и ражда отслабва; хормоналната дейност на яйчниците намалява до пълно прекратяване, има промяна и понижение на жизнените функции.
• Менопауза – периодът на климактериума, който настъпва след окончателното прекратяване на менструацията.

Климактериумът започва около 45-ата и завършва около 55-ата година от живота; средната му продължителност е 10-12 години, от които 2/3 се падат на менопаузата. Понякога климактериумът и менопаузата могат да настъпят значително по-рано – преди 40-годишна възраст, или по-късно – след 50- и дори след 60-годишна възраст.
Климактериумът, макар и регресивен, е физиологичен процес, поради което може да настъпи и протече незабелязано, без рязко нарушение в характера и ритъма на жизнените функции и само с една единствена отличителна промяна: разредяване и пълно прекратяване на менструалните цикли. Това е характерно за нормалния климактериум.
В други случаи навлизането на в климактериума може да има кризисен характер, да бъде съпътстван от неприятни симптоми, които могат да надхвърлят границите на физиологичните промени и да преминат в болестно състояние или да маскират признаците на други опасни заболявания, развиващи се в тази възраст. В този смисъл климактериумът наистина може понякога да се окаже “опасна възраст” за жената.

Симптоми:
Най-ранните и типични признаци на критичната възраст са разстройствата в менструалния цикъл; наблюдават се най-често удължаване на менструалния интервал и намаляване на времетраенето и количеството на менструацията. Менструациите рядко се прекратяват изведнъж; обикновено те стават обилни след нормален или удължен интервал, а времетраенето се удължава. При всички случаи обаче интервалът между две менструации остава чист. Всяка жена трябва за запомни това. Неправилните, макар и много оскъдни кръвотечения в интервалите между менструациите не се дължат на критична възраст. Те налагат незабавна консултация с гинеколог.
По време на климактериума /макар бавно и постепенно/ настъпват регресивни промени в половите органи и вторичните полови белези. Гърдите загубват своя тургор и еластичност или силно наедряват поради натрупване на мастна тъкан. Окосмяването и тургорът на външните полови органи намаляват, нерядко се появява бяло течение и сърбеж или сухота на влагалището.

Характерни за критичната възраст са нервно-вегетативните промени, от които особено чести и неприятни с т. нар. горещи вълни: усещане за топлина, разливаща се по цялото тяло и понякога последвана от обилно изпотяване. Нерядко се явяват главоболие, безсъние, липса на апетит, запек, натрупване на газове в червата и подуване на корема, коликообразни коремни болки, често уриниране и др.

Промяната в обмяната на веществата по време на кримактериума често води до затлъствяне или отслабване, до промяна във фигурата и външния облик на жената, до намаляване гъвкавостта и грацията на женското тяло.
Промените в хормоналното равновесие при някои жени водят до смущения в психосексуалния живот: отслабване на половото желание и удовлетворение до пълна полова студенина; в други случаи се наблюдава изострено полово влечение и психосексуална неустойчивост, които могат да стана повод за семейни конфликти.
Макар и рядко, при психично лабилни жени могат да се наблюдават и психични смущения: лесна раздразнимост, емоционална лабилност, безпричинна склонност към сълзи, апатия, меланхолия и пр. Честа причина за психични смущения е неоправданото чувство за малоценност, за отлитаща младост и неизбежно остаряване.

Какво представлява менопаузата?
Менопаузата означава край на менструацията, но терминът също така се отнася към месеците и годините в живота на жената преди и след нейната последна менструация.
Лекарите дефинират менопаузата като времето, настъпващо след последното ви менструално кръвотечение. Тя представлява серия от промени, които могат да започнат във възрастта между 30 или 40 години и да продължат в периодите около 50 и даже около 60 години.
Менопаузата е естествен биологически процес, а не заболяване. Макар, че е свързана с хормонални, физически и психосоциални промени, тя не е краят на вашата младост и сексуалност. Днес голямата част от жените прекарват половината от живота си след менопаузата.
Повечето жени забелязват промени в менструацията, изразяващи се в нередовни цикли и оскъдно кървене приблизително пет години преди пълното й спиране.
Някои симптоми, каквито са горещите вълни и колебанията в настроенията са временни и отминават при приспособяване на организма. Възникват и по-постоянни промени. Намаленото ниво на естрогените например засяга начина, по който организмът усвоява калция и увеличава нивото на холестерола в кръвта; така следменопаузалните жени се изправят срещу повишен риск от развитие на остеопороза и сърдечни заболявания като например атеросклерозата.

Какви са причините за настъпването на менопаузата?
Типично за жените на около 40 годишна възраст е намалената функция на яйчниците, която постепенно се понижава и спира напълно, което засяга зреенето на яйцеклетките.
По-важно влияние оказва намалена продукция на естрогени и прогестерон.
Ниското ниво на тези хормони и особено на естрогените води до промени на целия организъм и на репродуктивната му система – най-забележима, от които е спирането на менструацията.
Намаленото ниво на естрогените причинява много от симптомите, свързани с менопаузата.
Какви са симптомите на менопаузата?
При всяка жена менопаузата протича по различен начин. Различна е и възрастта, при коята започва самата менопауза. Някои жени достигат до нея на 30 години, а други на 50. Обикновено и симптомите й са строго индивидуални. Може да изпитате разнообразни физически и емоционални промени като например:

• Нередовна менструация. Менструалните ви цикли могат да спрат внезапно или постепенно, да стават по-оскъдни или по-обилни, след което да престанат напълно. Непредвидимостта на циклите ви може да е първия знак, че наближавате менопаузата.
• Болки по време на полов акт. Причинява се от изтъняване на тъканите на влагалището и загуба на овлажняването му, което се дължи на намаленото ниво на естрогените. Може да изпитате парене и сърбежи, заедно с повишен риск от инфекции.
• Горещи вълни. Дължат се спадането на нивото на естрогените и разширяването на кръвоносните съдове, водещо до повишаване на кожната температура. Изразяват се във внезапно зачервяване или затопляне на лицето, врата и горната част на гърба, които могат да причинят изпотяване. Горещите вълни обикновено траят няколко минути.
• Нощни изпотявания. Често са последица от топлите вълни. Те могат да нарушат съня и да доведат до безсъние.
• Емоционални промени. Изразяват се в увеличена нервност, тревожност и раздразнителност. Може да изпитвате колебания в настроението, да сте по-възбудени и по-склонни към емоционална подтиснатост.
• Промяна във вида ви. Подкожната мазнина, която преди е била концентрирана около бедрата и ханша ви може след менопаузата да се отлага над кръста и в коремната област. Може да забележите загуба на пълнота в гърдите си, изтъняване на косата си и набръчкване на кожата.
Кое води до ранно настъпване на менопаузата?
Менопаузата е обикновено естествен процес. Някои особени хирургически и консервативни методи на лечение обаче могат да доведат менопаузата по-рано от очакваното. Такива са:
• Отстраняването на матката (хистеректомията) – тази оперативна интервенция, която отстранява матката, но съхранява яйчниците не причинява менопауза. Макар, че нямате менструални кръвотечения, яйчниците ви все още отделят яйцеклетки и полови хормони. Операцията, отстраняваща матката и яйчниците (тотална хистеректомия) води до действителна менопауза.
• Химиотерапия и лъчелечение – тези средства за лечение на рак могат да предизвикат и менопауза, която се развива бавно и постепенно.

Как се диагностицира менопаузата?Menopause (1)
Рядко се налага да се извършват лабораторни изследвания за потвърждаване на менопаузата.
Симптомите на повечето жени обикновено са достатъчни, за да да се получи нужната информация, че те преминават през този процес.
В някои случаи е важно да се изключат други проблеми.
Могат да се изследват фоликуло-стимулиращия хормон (FSH) и естрогените (естрадиол) в кръвта. При менопаузата нивото на FSH нараства, докато естрадиолът намалява.
Какви са проблемите и усложненията, свързани с менопаузата?
Обикновено след менопаузта се появяват няколко хронични медицински проблема. Ако сте информирани за тях, вие можете да предприемете мерки за предотвратяването им:
• Сърдечно-съдови заболявания. При намаляване на нивото на естрогените, вашият риск за сърдечно-съдови заболявания се увеличава. Може значително да намалите този риск като предприемете следните мерки: спиране на тютюнопушенето, намаляване на кръвното налягане, правене на редовни физически упражнения и прием на здравословна храна.
• Остеопороза. През първите няколко години след менопаузата, вие губите калций от костите с по-голяма скорост, което увеличава риска ви за остеопороза. Остеопорозата отслабва костите, те стават крехки, което води до счупвания при минимални травми. Жените след менопаузата са особено склонни към счупвания на шийката на бедрената кост, китката и гръбнака. По тази причина е много важно да приемате адекватно количество калций- 1200 до 1500 мг дневно и витамин Д – 400 до 800 интернационални единици дневно. Важно е да правите редовни физически упражнения, за да запазите костите си здрави.
• Уринна стресова инконтиненция. При загубата на еластичност на влагалището и уретрата (тръбичката, която отвежда урината от пикочния мехури), може да развиете стресова инконтиненция- състояние, при което се изпуска урина при кашляне, смях или вдигане на тежести.
• Увеличаване на теглото. При забавянето на обмяната на организама, която настъпва заедно с намаляване на нивото на естрогените, нормално е теглото и формата на тялото ви да претърпят промяна. Ще трябва да консумирате по-малко храна- може би 200 до 400 калории по-малко на ден и да правите повече физически упражнения, за да поддържате нормалните си килограми.

Как се лекува менопаузата?
Самата менопауза не изисква медицинско лечение.
Вместо това, лечението е фокусирано върху облекчаване на симптомите, предотвратяване и намаляване на хроничните промени, появяващи се през менопаузалните години.
При традиционната и алтернативната медицина най-разпространеният подход е да се добавят естрогени в организма, който не ги произвежда в достатъчно количество. Познато в традиционната медицина като хоромонално заместително лечение, този метод е до известна степен противоречив, поради определени странични ефекти – така че заедно с лекар ще трябва внимателно да претеглите ползата и риска преди да вземете решение за лечение.

Какво представлява хоромоналното заместително лечение?
Хоромоналното заместително лечение се състои от доставка на хормони – естрогени и прогестерон, обикновено приемани през устата и чрез кожни пластири.
Повечето пациенти взимат комбинация от естроген и прогестерон, защото естрогенът, даван самостоятелно води до сериозни последици, какъвто е например ракът на матката.
Прогестеронът дава странични реакции, като например непредвидимо кървене, главоболие, оточност и напрегнатост на гърдите. Възможно е даже да развиете изкуствено месечно кръвотечение в зависимост от режима на провежданото лечението. Ако ви е била направена хистеректомия и матката ви е отстранена – нямате нужда от прогестерон.
Лекарите могат да ви препоръчат хоромонално заместително лечение за предотвратяване на сърдечните заболявания и на остеопорозата, особено ако сте с фамилно предразположение към тези болести.
Лекуващият ви лекар може още да ви предпише влагалищен естрогенен крем за спиране на изтъняването на влагалищните тъкани и за подобряване на овлажняването му.
Ако имате рак на млечната жлеза, рак на матката, чернодробно заболяване или кръвни съсиреци (тромбоза) – не трябва да приемате естрогени, защото те увеличават риска от рецидив на споменатите заболявания.
Самостоятелният прием на прогестерон може да облекчи топлите вълни.

Какви мерки трябва да вземем, за да облекчим оплакванията свързани с менопаузата?
За щастие повечето от симптомите, свързани с менопаузата са временни.
Вземете следните мерки, за да предотвратите техните ефекти:
• Облекечете горещите вълни. Ако имате горещи вълни, правете редовни физически упражнения, обличайте се по подходящ начин и се опитайте да разберете кое точно провокира горещите вълни. За много жени провокиращите фактори могат да бъдат горещи напитки, силно подправени храни, алкохол и топлото време.
• Намалете влагалищния дискомфорт. За облекчаване на сухотата на влагалището и дискомфорта при полов акт може да използувате водно-разтворими кремове и овлажнители. Запазването на нормалната сексуалната активност също може да намали тези оплаквания.
• Подобрете съня си. Ако имате проблеми със съня, намалете съдържащите-кофеин напитки и правете упражнения точно преди лягане. Практикувайте още релаксационни техники като например дълбоко дишане и прогресивна мускулна релаксация.
• Засилете мускулите на таза. Упражненията за мускулите на таза могат да подобрят някои от формите на уринна инконтиненция (изпускане по малка нужда).
• Хранете се здравословно. Приемайте балансирана храна като например плодове, зеленчуци и зърнени храни и намалете мазнините и захарта. Вземайте поне 1200 до 1500 мг калций дневно.
• Не пушете. Пушенето увеличава риска ви от сърдечни заболявани, остеопороза, мозъчен инсулт, рак и още много други медицински проблеми. То също така може да увеличи топлите ви вълни и да доведе до по-ранна менопауза.
• Правете редовни физически упражнения. Тридесет-минутните упражнения в повечето дни от седмицата са с добър ефект за предпазване от сърдечно-съдовите заболявания, диабета и остеопорозата. Опитайте комбинация от аеробни упражнения като бързо ходене, бягане, танци и упражнения за сила.
• Пазете се от нощно изпотяване и изпускане. Ако се потите през нощта, обличайте студени памучни дрехи преди лягане и пазете още един сух комплект в близост до леглото си.

Климактеричен синдром, Климакс Определение
С напредване на възрастта у всички жени настъпва постепенно отпадане на половата функция. Този процес е възрастово строго индивидуален и може да започне в различна възраст, съпроводен е с цялостна хормонална пренагласа и обикновено преминава без оплаквания. При около 30-34% от жените отпадането на половата функция е свързано с оплаквания от страна на редица органи и системи.
Клинична картина
Намалената или липсваща продукция на някои хормони води до изменения в лигавицата на половите органи. Тя изтънява, губи еластичността си и става податлива на редица инфекции. Това води до появата на вагинит (възпаление на влагалището), цистит и уретрит (възпаление на пикочния мехур и уретрата). Голям процент от жените в тази възраст затлъстяват поради нарушения в обмяната на мазнините.
Чести са нервно – психическите промени. Жените са раздразнителни, емоционално лабилни, изпитват чувство на страх, имат главоболие, безсъние. Характерни за климактеричния синдром са т. нар. топли вълни, които “обливат” жените. Те се дължат на повишена активност на вегетативната нервна система.
Промените могат да засегнат и сърдечно-съдовата система. Установява се ускорен пулс, преходно повишаване на артериалното налягане или стенокардия.
Наблюдават се промени във функциите в редица ендокринни жлези. Щитовидната жлеза нерядко намалява продукцията на хормони и се развива хипотиреоидизъм. Болните са с безизразно лице, груба и студена кожа, понижена телесна температура, забавена мисловна дейност, повешено телесно тегло. Надбъбречните жлези често са с повишена хормонална функция. Това води до прогресиращо окосмяване, покачване на артериалното налягане, нарушена обмяна на веществата.
При засягане на задстомашната жлеза (панкреас) и особено на жлезните островчета, които продуцират инсулин се появява захарен диабет.
В опорно-двигателния апарат се наблюдава разреждане на костното вещество (остеопороза). Тези промени се съпровождат със ставни болки, затруднено придвижване и други оплаквания. Установява се склонност към образуване на жлъчни камъни.

Лечение:
Болните с климактеричен синдром се лекуват за конкретните оплаквания. Освен това се прилагат общоукрепващи процедури, препарати от мъжки и женски хормони (комбиниран препарат амбосекс), витамини. Препоръчва се туризъм, балнео- и климатолечение, богата калорична храна. Особено внимание трябва да се отделя на семейната среда, в която се създават условия за емоционален комфорт.
Критическа възраст (климакс, климактериум) – наставления
Всяка съвременна жена трябва да бъде готова да посрещне критична си възраст спокойно, без неоправдан страх и смут. Жената никога не трябва да забравя, че спирането на менструацията не е начало на старостта, защото яйчниците продължават още дълго след това да отделят хормоните, определящи женствеността на женския организъм, половия нагон, половото удовлетворение. Творческите и интелектуалните възможности остават ненакърнени.
Затова когато критичната възраст на жената протича без субективни или само с леки субективни оплаквания, тя не се нуждае от особено лечение.
Правилният диетичен режим с разумно ограничаване на въглехидратните храни и мазнините, с изобилие на плодове и зеленчуци, с въздържане от употреба на алкохол, тютюнопушене, месо и месни произведения, пикантни и консервирани храни, е важна профилактична мярка както за предотвратяване на климактеричните смущения, така и за тяхното предовратяване.
Разумният режим на труд и почивка, на бодърстване и сън, на полов живот без ексцесии е важен фактор за нормалното протичане на климактериума.
Мощните общоукрепващи природни фактори – слънце, въздух и вода, съчетани с лечебно оздравителна физкултура, туризъм и спорт, са в състояние не само да предотвратят, но и да възстановят нарушените жизнените функции през критичната възраст.
Ето какво жената трябва да знае и от какво трябва да се пази:
• Всяко неправилно кръвотечение, независимо дали е обилно, оскъдно или има характер само на “кръвенисто замърсяване”, налагала незабавна консултация с гинеколог, защото зад него могат да се крият сериозни заболявания.
• Много жени в критичната възраст по свой почин или по съвети на некомпетентни лица се стремят да поддържат младостта си с употреба на хормонални препарати, които предизвикват “лъжливи менструации”. Тези опити могат да се окажат опасни.
• При патологичен климактериум с тежки симптоми жената трябва да се довери на лекар природолечител. Природолечението разполага с мощни природни средства, с които патологичният климактериум може да бъде овладян и жената да премине критичната възраст спокойно и без усложнения.

Определение
С напредване на възрастта у всички жени настъпва постепенно отпадане на половата функция. Този процес е възрастово строго индивидуален и може да започне в различна възраст, съпроводен е с цялостна хормонална пренагласа и обикновено преминава без оплаквания. При около 30-34% от жените отпадането на половата функция е свързано с оплаквания от страна на редица органи и системи.

Клинична картина
Намалената или липсваща продукция на някои хормони води до изменения в лигавицата на половите органи. Тя изтънява, губи еластичността си и става податлива на редица инфекции. Това води до появата на вагинит (възпаление на влагалището), цистит и уретрит (възпаление на пикочния мехур и уретрата). Голям процент от жените в тази възраст затлъстяват поради нарушения в обмяната на мазнините.
Чести са нервно – психическите промени. Жените са раздразнителни, емоционално лабилни, изпитват чувство на страх, имат главоболие, безсъние. Характерни за климактеричния синдром са т. нар. топли вълни, които “обливат” жените. Те се дължат на повишена активност на вегетативната нервна система.
Промените могат да засегнат и сърдечно-съдовата система. Установява се ускорен пулс, преходно повишаване на артериалното налягане или стенокардия.
Наблюдават се промени във функциите в редица ендокринни жлези. Щитовидната жлеза нерядко намалява продукцията на хормони и се развива хипотиреоидизъм. Болните са с безизразно лице, груба и студена кожа, понижена телесна температура, забавена мисловна дейност, повешено телесно тегло. Надбъбречните жлези често са с повишена хормонална функция. Това води до прогресиращо окосмяване, покачване на артериалното налягане, нарушена обмяна на веществата.
При засягане на задстомашната жлеза (панкреас) и особено на жлезните островчета, които продуцират инсулин се появява захарен диабет.
В опорно-двигателния апарат се наблюдава разреждане на костното вещество (остеопороза). Тези промени се съпровождат със ставни болки, затруднено придвижване и други оплаквания. Установява се склонност към образуване на жлъчни камъни.

Лечение:
Болните с климактеричен синдром се лекуват за конкретните оплаквания. Освен това се прилагат общоукрепващи процедури, препарати от мъжки и женски хормони (комбиниран препарат амбосекс), витамини. Препоръчва се туризъм, балнео- и климатолечение, богата калорична храна. Особено внимание трябва да се отделя на семейната среда, в която се създават условия за емоционален комфорт.

Менопаузата може да трае и 15 години
Жените се плашат от менопаузата, тъй като я свързват с доста проблеми – психични и физиологични. Това е съвсем нормално – климактериумът е преходен период в живота на жената, който свързва репродуктивната й възраст със старостта. Тогава яйчниците спират своята функция и рязко намаляват производството на хормони. Липсата на достатъчно хормони води не само до физиологично безплодие, но и до доста други проблеми в организма.
Климактериумът започва да настъпва индивидуално – между 40 и 60 годишна възраст, но е възможно това да стане и по-рано. Кога и как ще настъпи и как ще протече менопуазата зависи от наследствеността и характерните особености на дадения организъм, а също и от прекарани преди това болести и начина на живот – храната, брой бременности, интензивността на половия живот.

Фазите на климактериума са три. Първият е пременопауза. Тогава се понижава активността на яйчниците. Цикълът става нередовен, появяват се различни маточни кръвотечения и намалена възможност за забременяване. Този период трае между 4 и 10 години.
Втората фаза е менопауза. За вече настъпила менопауза се говори когато в продължение на 1 година жената няма менструация.
Третата фаза – постменопаузата продължава 6-8 години, и в това време замира напълно функцията на яйчниците.
При 20-25% от жените климактериумът настъпва без симптоми.
За останалите обаче има различни по вид и тежест симптоми, свързани с липсата на естрогени – женските полови хормони. Те могат да са нервно-вегетативни – горещи вълни, главоболие, световъртеж, сърцебиене и безсъние. Много възможна е поява на болки в ставите. 80% от жените са засегнати от тези симптоми, сочи медицинската статистика.
Съществуват и психически симптоми – депресия, раздразнителност, немотивирано безпокойство, отслабване на паметта, трудна концентрация. Такива проблеми се срещат при 20% от жените, но точно тези оплаквания са по-честа причина за търсене на лекарска помощ.
От липсата на хормони страда и пикочно-половата система. 25-50 на сто от жените развиват сухота и парене във влагалището, възпаление, течение, сърбеж. Възможна е поява на цистит, незадържане на урината, парене при уриниране.
Кожата също страда – тя може да изтънее и да се намали колагенното й съдържание.
Доста известна е и остеропорозата, която застрашава жените по време на и след менопаузата. При остеопороза намалява костната маса, но се запазва костната структура, т.е. костите стават по-чупливи.
Увеличава се и рискът от сърдечно-съдови болести.
За облекчаване и лечение на тези симптоми на климактериума се предписват медикаменти, които съдържат естествени хормони и следва да заместват вече липсващите на организма естрогени. Смята се, че това е единственото възможно лечение на оплакванията, свързани с менопаузата. Те обаче имат и доста противопоказания, затова в никакъв случай не бива да се пият без консултация с лекар и изследвания.

Терминология и обща информация за пациентите
Климактериумът е естествен период от живота на всяка жена. Това е преходен етап, свързващ плодоносната възраст с неизбежната старост. Продължителността му е индивидуална, но обикновено надхвърля десет години. Климактеричният период протича в три фази.
Предменопаузата е фаза, през която започва постепенно намаляване на яйчниковата дейност и продължава няколко години. Първоначално, през втората половина на цикъла, количеството на един от яйчниковите хормони – прогестерона – е недостатъчно. По-късно спира и отделянето на годна за оплождане яйцеклетка, като през целия цикъл се отделят само един вид яйчникови хормони – естрогените. Проблемите, възникващи пред жената през тази фаза от климактериума са свързани главно с нарушения в менструалния цикъл. Отделянето от яйчниците само на естрогени предизвикват силно и неправилно разрастване на маточната лигавица (ендометриума). Най-често след забавяне на очакваната менструация настъпва обилно и продължително маточно кръвотечение. Това са т. нар. функционални маточни кръвотечения, дължащи се на неправилна яйчникова дейност. Консултацията с Вашия гинеколог е неизбежна. В тази възраст преустановяването на кръвотечението и точното му диагностициране се извършва най-често с кюртаж. Следва фазата на последното маточно кървене, предизвикано от нормално произведените в яйчниците хормони, след което в продължение на 1 година липсва менструален цикъл.

Менопаузата е резултат на дълбокото изтощаване на ендокринната функция на яйчниците. Това окончателно бележи и края на възможностите за забременяване. При около половината от жените менопаузата настъпва около 50-тата година.
Следменопаузата (постменопаузата) е последната фаза на климактеричния период, през която настъпва пълното или почти пълното угасване на яйчниковата дейност. Продължава няколко години. Болестно протичащият климактериум е този, през който са налице неправилни маточни кръвотечения или комплекс от невро-психически, сърдечно-съдови, ендокринно-обменни и др. прояви.

Може би най-типичното оплакване след менопаузата са т.нар. “топли вълни”. Наблюдават се в различна степен при около 80 % от жените в климактериума. Започват като внезапна атака на затопляне на лицето, врата и гърдите. Продължават най-често 1-2 минути и са съпроводени с видимо зачервяване на кожата. Броят на топлите вълни за денонощие е различен – от няколко до няколко десетки. Могат да продължат до 5 години след менопаузата. Към невро-вегетативните оплаквания спадат изпотяване, главоболие, световъртеж и безсъние.
Често се срещат и невро-психически оплаквания – при всяка четвърта жена. Тук доминират меланхолията, депресията, плачливост и др. Повишената раздразнителност и немотивираното безпокойство са също чести гости. Жените, занимаващи се с умствена дейност съобщават за трудна концентрация на вниманието и отслабване на паметовите възможности.

Ниското ниво на половите хормони са причина и за настъпване на различни атрофични процеси в пикочо-половата система. Променя се кожата на външните полови органи. Лигавицата на влагалището изтънява, по-лесно се травмира и кърви. Загубата на повърхностния защитен слой и намаляването на киселинността са причина за снижаване на защитните бариери на влагалището. Поради сухотата му се явяват и смущения в половия живот. Половото желание намалява.
Започва постепенно отпускане и на тазовата мускулатура. Зачестяват позивите за уриниране. Атрофични промени настъпват и в уретрата и пикочния мехур. При физически усилия, кашлица или смях самопроизволно се отделя урина (инконтинеция).

Поради изчерпване на естрогените се нарушава равновесието между процесите на изграждане и разграждане на костната тъкан. Преобладаващото разграждане довежда до загуба на костна тъкан и рязко намаляване на минералното костно вещество, главно калциевите соли. Този процес се нарича остеопороза. Всяка година след менопаузата жената губи 1-2 % от костната си маса. Лесно може да се пресметне, че възрастна жена на около 75 години се е лишила поне от 30-40 % от костната си тъкан. Остеопорозата довежда до тежки последствия – травми, инвалидизация и смъртни случаи.
Прогресивната загуба на костно вещество, спонтанните счупвания на гръбначни прешлени и отслабването на мускулите с възрастта причиняват и промяна в стойката – т.н. “вдовишка гърбица”, водеща до намаляване на ръста. Не по-малко от 4 от 10 жени след 50 годишна възраст са с риск от поне една остеопоротична фрактура до края на живота си.
През плодоносната възраст естрогените предпазват жените от сърдечно-съдови заболявания чрез правилното регулиране на мастната обмяна. Те подтискат образуването на “лошия” холестерол и по този начин предотвратяват развитието на атеросклерозата. След менопаузата поради липсата на естрогени протективният ефект изчезва. Атеросклеротичният процес, прогресивно се развива, което довежда до сърдечно-съдови заболявания, вкл. инфаркт на миокарда. Сърдечно-съдовите заболявания са най-важната причина за смъртност, а развитието на атеросклерозата при жената е в пряка връзка с менопаузата и хормоналния дефицит.
Има различни методи и форми на лечение и профилактика на проблемите, свързани с климактериума. Един от тях е хормонално-заместителната терапия. Това лечение все още не е така популярно в България, както в Западна Европа и Америка и много често българката се страхува да приема хормонални препарати.