Какво е пременструален синдром (ПМС)?
Под термина “синдром” се разбира съчетание от няколко симптома, характерни за това или друго състояние. Например, когато говорят за “климактеричен” синдром, то се подразбира, че за състоянието през климакса са характерни горещи вълни, повишено налягане, повишена раздразнителност и др.
ПМС още се нарича “пременструална болест”, “синдром на пременструално напрежение”, “цикличен синдром”. Последният термин е най-подходящ, доколкото синдромът може да се проявява циклично, от месец на месец при момичетата и жените, при които няма видима менструация – до идването на първата менструация или след оперативно отстраняване на матката. Това показва, че в основата на менструацията и ПМС стоят едни и същи циклични хормонални изменения.
При възраст 19-29 години ПМС се среща примерно при 20 % от жените, а след 30 години при 55-60%. ПМС по-често се наблюдава при жени на умствения труд, при наличие на професионални вредности, а така също при хронични заболявания на различни органи и системи.
Установено е, че 27 % от жените, осъдени за престъпления, са ги извършили именно в предменструалния период. В тези дни честотата на хоспитализация на жените по екстремни показания съставлява 29%. В периода между 25-я и 28-я ден на цикъла се случват 26% от пътнотранстпортните произшествия, извършени от жени. Ученичките и студентките получават по-ниски оценки, зачестяват конфликтите в училище и дома.
Понякога цялото семейство забелязва, как се изменя характера на майката или сестрата в определените дни от месеца. Описани са случаи на циклично зачестяване на пристъпите от бронхиална астма у момчета в тежките предменструални дни на майката.
Какви са основните причини за ПМС?
Очевидна е връзката на ПМС с цикличните хормонални изменения. ПМС никога не се проявява при ановулаторни цикли. Подтискането на овулацията избавя жената от ПМС.
Предполага се, че освен хормоналните фактори, важна роля за развитието на ПМС при момичетата има отношението към първата менструация, страха преди нейното начало, а при жените – неудовлетворението от интимния и/или семеен живот.
Нерядко се отбелязва наследствения характер на заболяването. Много привърженици има алергичната теория, съгласно която ПМС се развива при лица с повишена чувствителност към собствените хормони.
Как се проявява ПМС?
В зависимост от това, кои симптоми на ПМС се явяват водещи, обособени са пет основни форми:
• нервно-психическа
• вегетативно-съдова
• оточна
• цефалгична (главоболие)
• необичайна или атипична
Това деление е условно, тъй като понякога при една и съща жена може да се прояви съчетание на няколко форми на ПМС.
Как се проявява нервно-психическата форма на ПМС?
Тази форма на ПМС има различни варианти. Например, в предменструалните дни се забелязва агресивност, плачливост, раздразнителност. Жената лесно излиза извън себе си по повод и без повод, излишно избухлива е. Зачестяват конфликтите на работа и в семейството, със съпруга, децата и родителите. Между другото, най-често жените вземат решение за развод именно в тези дни. Постоянно изпитваща съжаление към себе си, тя се счита обидена, околните се оказват невнимателни. Учещите момичета понижават успеха си, възникват конфликти с приятели, учители.
В друг вариант, ПМС може да се съпровожда с депресия, плачливост, чувство за безнадеждност, възприемане на обкръжението в “черни” тонове. Уморяемост, сънливост или своеобразно изтощение на силите могат да бъдат признаци на ПМС, ако се появяват циклично и продължават само няколко дни до менструацията. Жените усещат умствена и физическа умора, изпълняват с мъка обичайните задължения. Нерядко се среща съчетание и на двата варианта на тази форма на ПМС.
Какви са вегетативно-съдовите симптоми на ПМС
Те могат да се проявят под формата на болки в сърцето, които не отминават след приема на Валидол и/или Нитроглицерин, което нерядко води до погрешна диагноза “атипичен инфаркт на миокарда”, защото са налице оплаквания от болки в сърцето, задух, слабост, а на електрокардиограмата типичните за инфаркта изменения липсват.
Може да се наблюдава циклично (преди всяка менструация) повишение на артериалното налягане. Понякога се отбелязва “синдром на паническата атака”: повишаване на артериалното налягане, втрисане, учестяване на сърдечната честота и дишане, спастични болки в корема, страх от смъртта, прескачане на сърцето. В края на този пристъп се забелязва повишено пикочоотделяне на почти безцветна урина.
Как се проявява оточната форма на ПМС?
Тази форма се характеризира със задръжка на течности в организма, болки и напрежение на млечните жлези, оточни ръце и крака, подуване на корема. Отбелязва се повишаване на теглото. С настъпване на менструацията настъпва подобрение, лекота на тялото, “просветване” в главата, отоците и наддаденото тегло изчезват.
С какво се характеризира цефалгичната* форма на ПМС?
Нерядко жените забелязват главоболие именно в предменструалните дни. Болката бива пулсираща, започва в слепоочните области и протича по типа на мигрената. Може да се появи чувство на “напрежение” в очните ябълки. Главоболието може да се съпровожда от гадене, повръщане; налягането като правило не е повишено.
*- (от думата cefalgia – главоболие)
Какво значи необичайна или атипична форма на ПМС?
Срещат се следните атипични форми на ПМС:
• циклично повишаване на телесната температура от 37,2 до 38-39° С при отсъствие на признаци за възпаление и простуда;
• циклични пристъпи на бронхиална астма;
• циклични алергични реакции, хрема;
• циклични пристъпи на епилепсия;
• циклични прояви на екзема, на невродермит;
• цикличен язвен стоматит – язви на слизестата обвивка на устата;
• циклични заболявания на очите; конюнктивит, повишаване на вътреочното налягане, рязко понижаване на зрението.
В последно време зачестиха случаите на хипертермична форма на ПМС (термоневроза), при която се забелязва циклично повишаване на температурата на тялото. Нерядко тези пациентки продължително се изследват за откриване на причините за повишаване на температурата, нерядко състоянието се преценява като хроничен сепсис и др.
Безусловно, всички изложени форми, особено атипичните, не винаги лесно се диагностицират. Често се провежда само симптоматично лечение, което дава временно подобрение. А на практика това подобрение настъпва във връзка с идването на менструацията.
Необходимо е също да се отбележи, че в пременструалните дни се обострят съществуващите хронични заболявания.
Как може да се предположи или разпознае ПМС?
Само забелязвайки цикличността, свързана с определени дни от менструалния цикъл. Поради това при упорити, неподдаващи се на лечение повторения на едни или други симптоми, е необходимо да ги отбележим в менструалния календар.
Какви основни методи за лечение и профилактика на ПМС съществуват?
За лечение на ПМС се приемат хормонални, пикочогонни, хипотензивни продукти, антидепресанти, транквилизатори и пр. Препоръчва се ограничаване на солта, прием на продукти с високо съдържание на калий: стафиди, сушени зарзали без костилки, печени картофи. Ако жената се нуждае от предпазване от бременност, то приема на противозачатъчни таблетки едновременно ще я избави и от ПМС. Обезателно се назначават витамини от групи А, В и Е. От хормоналните продукти, ефективни при ПМС, се препоръчва Дуфастон, приемът на който е възможен и при жени, на които е противопоказан приема на контрацептиви.
Кой трябва да знае за съществуването на ПМС?
Почти всички: майката, която ще забележи и обясни случващото се на подрастващата дъщеря; бащата, брата, приятеля, учителя, за да се отнасят грижовно и със състрадание (а не с раздразнение!) към жената, майката, сестрата, приятелката, съученичката, сътрудничката и т.н.
Само грижовното, търпеливото отношение на околните и лечението от гинеколог-ендокринолог може да помогне на девойката и жената да се освободи от ПМС