Нарушения на пикочната система

Нарушения на пикочната система

Пикочната система работи с много органи, за да се отърве от отпадъците и да поддържа  оптимално ниво химикали и вода в организма.Възрастните жени  изхвърлят около литър и половина  урина всеки ден, но  може да варира в зависимост от количеството течности и храни, които се консумират и колко ще загубят чрез изпотяване и дишане. Някои лекарства могат да окажат влияние върху количеството  урина което тялото ви елиминира.

Когато тялото ви използва протеини, извлечени от храната, която ядем, то създава отпадъчен продукт, наречен урея, която отива в кръвния поток до бъбреците. Те са разположени точно под гръдния кош близо до средата на гърба. Всеки бъбрек има  милион малки филтриращи единици, наречени нефрони, които отстраняват карбамид от кръвта.

kidneys

Бъбрекът  освобождава три жизненоважни хормони: еритропоетин, който стимулира производството на червени кръвни клетки в костите; ренин, регулатор на кръвното налягане; и активна форма на витамин D, който поддържа нива на калция в костите.

Урината излиза от бъбреците чрез две тънки тръби около осем до 10 инча дължина, наречени уретери, които пренасят течността до пикочния мехур –  кух мускулест орган, който съхранява урината. Мускулите на уретерите се стягат и  се отпуснат за  да изпомпват  урината надолу и далеч от бъбреците.

Оформен като балон, пикочния мехур седи в таза и съхранява урината  докато не сте готови да уриниратe. Когато се напълни, той набъбва в кръгла форма и след това се свива, когато се изпразни.

За да се запази  урината да не изтича, кръговите мускули, наречени сфинктери се затварят плътно около отвора на пикочния мехур. Когато решите да уринирате, мускулите на пикочния мехур се стягат и сфинктерите се отпускат и урината се натиска надолу по уретрата.

С напредване на възрастта, структурата на бъбреците може да се промени- намалява  способността им да  премахват отпадъци. Болестите и нараняванията също  повлияват на способността за филтриране на бъбреците. Пикочните мускули също са склонни да отслабват с напредването на възрастта, което води до повишена честота на инфекции на пикочните пътища и инконтиненция.

Основни Нарушения на пикочната система:
1.Нефропатия от обезболяващи:

Неправилното използване на болкоуспокоителни или аналгетици, може да доведе до бъбречна недостатъчност. Тези продукти включват аспирин, парацетамол, ибупрофен и напроксен и др.- те са  безопасни за повечето хора, когато се приемат в препоръчваните дози.

Прием на една или повече от тези продукти дневно в продължение на няколко години може да предизвика  нефропатия т.е.  хронично бъбречно заболяване. Комбинирани обезболяващи (като аспирин и парацетамол) са особено опасни.

2.Цистоцеле

Цистоцеле възниква, когато тазовите мускули  между пикочния мехур и вагината, отслабнат, което позволява на пикочния мехур да падне във влагалището.Състоянието също се нарича пролапс на пикочния мехур.. Последствията са дискомфорт и трудно изпразване, като например изпускане на урина или непълно изпразване на пикочния мехур.

3.Интерстициален цистит (IC)

Интерстициаленият цистит (IC) може да бъде наречен синдром на болезнения пикочен мехур, синдром на уретрата и синдром на често уриниране. Това е възпалително заболяване на лигавицата на пикочния мехур.

Възпалението, свързано с това хронично разстройство на пикочния мехур може да доведе до намален капацитет на пикочния мехур или размер. Рядко, при по-тежки случаи, може да се появят белези и втвърдяване на пикочния мехур. Въпреки че причината за това заболяване е известна, изследванията показват, че тя може да бъде свързана с други заболявания, такива като вулводиния (вулварна или вагинална болка), фибромиалгия, синдром на дразнимото черво (IBS) и ендометриоза. Интерстициален цистит засяга приблизително 1.3 милиона американци, повече от 1 милион от които са жени.

Типични IC-свързани усещания включват дискомфорт, натиск, чувствителност или силна болка в пикочния мехур и района на таза. Интензивността на болката може да се измества когато пикочния мехур се пълни или изпразва. Други симптоми са болка, свързана с полов акт и честата и / или неотложна нужда от уриниране (жени с тежка IC може да уринират до 60 пъти на ден). Симптомите често се влошават, преди или по време на менструация и след сексуална активност.

Никой не знае със сигурност какво причинява IC; теории сочат автоимунно заболяване, аномалии в урината, наследствено заболяване, инфекция или алергично състояние.

4.Гломерулни болести

Заболяванията, засягащи гломерулите на бъбреците се наричат гломерулни болести или гломерулонефрити.

Гломерулът е съставна част от нефрона, който е основната структурна и функционална единица на бъбрека. Функцията на гломерулите е да филтрират кръвта, така че да отделя вредните продукти на обмяната на веществата с урината и да запазва ценните минерали.
 Две основни категории :

  1. Гломерулонефрит, възпаление на тъканта на мембраната в бъбреците, който филтрира отпадъците и допълнителната течност от кръвта
  2. Гломерулосклерозата, белези или втвърдяване на малките кръвоносни съдове в бъбреците

Когато гломерулите са повредени, протеини и кръв може да проникнат в урината, и отпадните продукти могат да се натрупват в кръвта. Ако има твърде много протеини, албумина се губи и  кръвта не може да поеме допълнително количество течност.

Гломерулните заболявания, са обозначени с:

  1. Протеинурия
  2. Хематурия
  3. Намалена скорост на гломерулна филтрация (неефективно филтриране на отпадъци)
  4. Hypoproteinemia (ниски нива на протеин в кръвта)
  5. Подуване или оток

Болестите имат много причини, включително:

  • Автоимунни заболявания, като например лупус. Автоимунните заболявания са заболявания, които се развиват когато имунната система  атакува здравата тъкан вместо  нахлуващите бактерии или вируси.
  • Наследствен нефрит, също наречено синдром на Алпорт. Фамилна анамнеза за хронично гломерулно заболяване или нарушено зрение могат да произтичат от този синдром, и мъжете са по-склонни да прогресират до хронична бъбречна недостатъчност и / или загуба на зрението.
  • Инфекция, свързана с гломерулна болест, като стрептокок в гърлото, инфекция на сърцето (бактериален ендокардит), HIV или инфекция на кожата (импетиго). Бъбреците обикновено се възстановяват от инфекция, свързана с увреждане, но понякога вредата е трайна.

Хематурия

Хематурия е термин, използван за наличие на червени кръвни клетки в урината. Понякога хематурията е видима, но в много случаи урината изглежда нормално. Хематурията не е болест сама по себе си, а  признак на някакво друго състояние.Ако не е причинена от сериозно заболяване, не е необходимо лечение.

5.Краен стадий на бъбречно заболяване (ESDR) и бъбречната недостатъчност:

Ранните стадии на бъбречно заболяване не може да предизвикат забележими симптоми. Въпреки това, симптомите могат да включват често главоболие и умора. Влошаване на болестта може да доведе до по-често или по-рядко уриниране, загуба на апетит, гадене и повръщане, подуване или изтръпване на ръцете и краката, сънливост, затруднена концентрация, потъмняване на кожата и мускулни крампи. Лечението обикновено изисква диализа или трансплантация.

Диабетът е водеща причина за ESDR.

Когато диабет е недиагностициран или лошо контролиран, излишната захар циркулира в кръвта, което води до по-висок приток на кръв в бъбреците и гломерулни белези. Диабетната нефропатия е термин, използван за това, което може да се забави или спре чрез поддържане на здравословни нива на кръвната захар. Ако имате диабет, високо кръвно налягане или генетично заболяване, наречено поликистоза на бъбреците,трябва лекар да следи състоянието ви , за да се предотврати или ограничи увреждането на бъбреците. Такова увреждане може да доведе до бъбречна недостатъчност и терминална бъбречна недостатъчност.

6.Рак на пикочния мехур и рак на бъбреците

Признаци и симптоми на рак на пикочния мехур включват кръв в урината, болезнено или често уриниране или чувство на желание за уриниране, въпреки че пикочният мехур е празен.

Бъбречноклетъчен карцином е най-често срещаната форма на рак на бъбреците. С нарастване на рака, може да се разпространи към близките органи, като черен дроб, дебелото черво или панкреаса, или може да се диспергира (метастази) в други части на тялото. Раковите клетки често се разпространяват в лимфните възли, които произвеждат белите кръвни клетки. Признаци и симптоми на рак на бъбрека включват кръв в урината, болка в корем, гърба и бъбреците.Диагностицира се  с помощта на ултразвук или CT изследване проведено за други медицински причини.

7.Камъни в бъбреците и уретераkamani-babreci-300x296

Камъни,, обикновено се образуват в бъбреците, но могат да бъдат намерени навсякъде в отделителната система. Те са сред най-болезнените и най-често срещаните нарушения-на пикочните пътища. Мъжете страдат от камъни в бъбреците по-често от жените, и от бялата раса са по-податливи от афро-американците.

Бъбречни камъни с форми от кристали,  се  отделят от урината и се натрупват върху повърхността на бъбреците. Урината съдържа химикали, които предотвратяват образуването на кристали, но при някои хора този процес не работи добре и те се развиват  в камъни. Ако камъните са достатъчно малки, те пътуват през пикочните пътища и напускат тялото, без да причиняват симптоми.

Повечето камъни съдържат калций , оксалати или фосфати-и трите са част от здравословния начин на хранене. Термините, използвани за описване на камъни включват нефролитиаза (камъни в бъбреците), уролитиаза (камъни в пикочните пътища) и уретерните камъни.

Други рискови фактори включват:

  1. Хиперурикозурия-разстройство на метаболизма на пикочната киселина
  2. Подагра
  3. Прекомерния прием на витамин D
  4. Запушване на пикочния тракт
  5. Използване на диуретици или на основата на калций антиациди
  6. Хронично възпаление на червата-чревен байпас или хирургия

Забележка: Високата температура и втрисане предполагат инфекция, която гарантира незабавно посещение при специалист.

Камъни в бъбреците обикновено се диагностицират чрез рентген или сонограма. Анализът на урината често показва кръвни клетки. Медицинско лице може да назначи кръвни и уринни тестове за определяне на абнормни вещества, които могат да  стимулират производството на камък.

8.Неврогенен пикочен мехур

Гладкото функциониране на отделителната система зависи от мускулите и нервите, които работят правилно  за да съхранявате урината в пикочния мехур и да я освобождавате в подходящото време. Нервите се движат между пикочния мехур и мозъка и казват на мозъка , когато пикочния мехур е пълен.. Когато нервите, които носят тези съобщения са неизправни, състоянието се нарича неврогенен пикочен мехур.

Някои от възможните причини за неврогенен пикочен мехур включват:

  1. Диабет
  2. Травми на главния или гръбначния мозък
  3. Нервните проблеми, такива като множествена склероза, удар, или паркинсонизъм
  4. Вродени нервни проблеми като спина бифида

Основни симптоми на неврогенен пикочен мехур са:

  1. Изпускане на урина, когато мускулите, притежаващи урината не са получили съобщението да я задържат или обратното.
  2. Увреждане на малките кръвоносни съдове в бъбреците, което се получава, когато пикочния мехур се препълни.
  3. Инфекция на пикочния мехур или инфекция на бъбреците

 

9.Поликистоза на бъбреците

Това генетично заболяване причинява множество кисти които растат в бъбреците.Симптоми понякога  се наблюдават в детството, включително често главоболие и болка в гърба. Други симптоми включват високо кръвно налягане, инфекции на пикочните пътища и камъни в бъбреците, както и кръв или белтък в урината. Заболяването, може да няма  симптоми в продължение на години. Има две форми на Поликистоза на бъбреците:

Автозомно-доминантна поликистоза на бъбреците- засяга  един на 400 до едно на 1000 възрастни. Симптомите включват високо кръвно налягане и състояние може да доведе до бъбречна недостатъчност.

Автозомно Рецесивна поликистоза на бъбреците- засягаща само един на десет хиляди до един на 20,000 и включва  далеч по-млада възраст, включително и новородени, бебета и деца. Тя може да се открие по време на бременност чрез амниоцентеза или хорионбиопсията.

10.Протеинурия

Протеинурия означава високи нива на белтък в урината. Когато бъбреците са здрави, филтриращите единици, наречени гломерули отстраняват отпадъчните продукти, но оставят след себе си хранителни вещества, като например протеини, които обикновено са твърде големи, за да преминат през бъбречните филтри, освен ако бъбреците са увредени. Когато албумина, малък протеин, се просмуква в урината, кръвоносните съдове губят способността си да търсят течност от тъканите. Течността след това се натрупва в ръцете, краката или глезените, причинявайки подуване.

Симптомите на протеинурия включват пенеста  урина и подуване на ръцете, краката, корема или лицето. Но състоянието може да бъде невидим0. Лабораторното изследване е единственият начин да се измери протеинурията.

Протеинурията е знак на гломерулонефрит, наричан още нефрит (възпаление на бъбреците). Диабет, хипертония и различни бъбречни заболявания могат да причинят възпаление, което може да доведе до бъбречна недостатъчност и, в крайна сметка, в краен стадий на бъбречно заболяване .

Тежестта на увреждане корелира с нивото на протеинурията и дали съдържанието на протеини е изцяло албумин или включва и други протеини ( повече видове протеини, толкова по-голяма вреда).

Малки количества албумин в урината-микроалбуминурия-е първият знак за спад на бъбречната функция при хора с диабет (водеща причина за  бъбречна недостатъчност).

Втората най-честа причина за терминална бъбречна недостатъчност е високо кръвно налягане. Протеинурия и високо кръвно налягане заедно посочи влошават функцията на бъбреците.

11.Инконтиненция на урината:

Много фактори могат да предизвикат незадържане на урина, или загуба на контрол на пикочния мехур, което води до принудително освобождаване на урина. Инконтиненцията е проблем за милиони американски жени, особено тези на възраст 65 и повече години. Това е често срещано при жени, които са бременни или наскоро са подили и при по-възрастни жени. Инконтиненция може да повлияе и на мъжете.

Контрол на пикочния мехур, или въздържание, е резултат на една система на нервите и мускулите, които работят заедно правилно. Ако мускулите на шийката на пикочния мехур или в тазовото дъно са слаби, смях, кихане или вдигане на тежки предмети може да предизвика протичане.

Инконтиненция възниква, когато мускулите на пикочния мехур са свръхактивни. Свръхактивен пикочен мехур възниква, когато уринирате повече от осем пъти в деня и два пъти през нощта.

12.Инфекция на пикочните пътища (ИПП)

Инфекциите на пикочните пътища, обикновено са причинени от бактерии от червата, които живеят върху кожата в близо до ректума или в близост до вагината. Поради отворите на червата, влагалището и уретрата ,които са близо един до друг, бактериите лесно се разпространят от червата към уретрата и се придвижват нагоре по пикочните пътища в пикочния мехур, понякога в бъбреците.

Нормално урината е стерилна- съдържа течност, соли и отпадъчни продукти, но не и бактерии. Инфекциите могат да идват от различни бактерии, които нормално живеят в храносмилателната система, но инфекциите могат да бъдат предизвикани и от полово предавани микроорганизми като хламидия и микоплазма.

Инфекцията може да възникне, когато бактериите се в пикочния мехур, което води цистит или инфекция на пикочния мехур. Ако проблемът не се лекува, инфекцията може да продължи разпространение към уринарния тракт, което води до инфекция на бъбреците, наречен пиелонефрит.

Първият признак на уринарна инфекция обикновено е силно желание за уриниране и парене при и след уриниране.Желанието  за уриниране се връща бързо и трудно се контролира. Може да се случи изпускане на урина по време на сън. Възможно е да имате болки в долната част на корема, в гърба си, или в страните на тялото . Урината може да изглежда мътни или да има червеникав оттенък от кръв. Ако инфекцията се е разпространила в бъбреците, може да имате повишена температура, втрисане, гадене, повръщане и болки в гърба, в допълнение към често желание за уриниране и болезнено уриниране.

13.Везикоуретерален рефлукс

Когато урината протича обратно от пикочния мехур в уретера, състоянието се нарича везикоуретерален рефлукс . Това най-често се диагностицира в детска възраст.

Основно везикоуретрален рефлукс възниква, когато се роди дете с увредена клапа където уретера се присъединява към пикочния мехур. Вентилът не се затваря напълно, което води урина от пикочния мехур в уретерите и бъбреците. Състоянието може да се подобри с течение на времето, защото уретера расте и функцията на клапана се  подобрява.

Средно VUR възниква в резултат на запушване на пикочния тракт, често в резултат на инфекция, която причинява уретера да набъбне. Отново, резултатът е обратен поток на урина в бъбреците.

14.Задържане на урина

Понякога когато пикочния мехур не успява да се изпразни напълно-води до задържане на  урина. Състоянието може да бъде причинено от запушване на пикочните пътища от простатната жлеза при мъжете или от тазовите маси при жените (фиброзни тумори са най-често); стрес или неврологични фактори; инфекция; и някои медикаменти. Релаксация на структурите на тазовото дъно, и цистоцеле може да доведе до усукване на уретрата и задържане на урина. Причината определя лечението.

Задържането на урина е сравнително често срещан проблем след операция. То се появява в резултат на анестетика, лекарства, използвани за контрол на болката по време на операцията. Хроничното задръжане на урина може да доведе до инфекции на пикочните пътища.