Разстройства свързани с андрогена

Андрогените са група от хормони, които играят роля при мъжките черти и репродуктивната дейност. 

Андрогените могат да бъдат наречени “мъжки хормони,” но не позволявайте на името да ви заблуди. Както мъжете, така и жените  произвеждат андрогени, просто в различна степен. В действителност, андрогените имат повече от 200 действия при жените.

Основните андрогени са тестостерон и андростендион. Те, разбира се, присъстват в много по-високи нива при мъжете и играят важна роля в мъжките черти и репродуктивна дейност. Други андрогени включват дихидротестостерон (DHT), дехидроепиандростерон (DHEA) и DHEA сулфат (DHEA-S).

  • Андроген при жените:

При жените, андрогените се произвеждат в яйчниците, надбъбречните жлези и мастните клетки. В действителност, жените могат да произвеждат твърде много или твърде малко от тези хормони – нарушения на излишък и дефицит на андроген са сред най-често срещаните хормонални нарушения при жените.

При жени, андрогените играят ключова роля в хормоналното развитие- поставят началото на пубертета, стимулират растежа на космите в срамната област и подмишниците. Освен това, тези хормони се смята, че регулират функцията на много органи, включително репродуктивните, костите, бъбреците, черния дроб и мускулите. Те също така регулират функцията на тялото, преди, по време и след менопаузата.

  • Разстройства свързани с андроген

Високите нива на андроген:

Излишните количества андрогени може да представляват проблем, в резултат на такива “вирилизиращи ефекти” като акне, хирзутизъм (прекомерен растеж на косми в “неподходящи” места, като брадичката или над горната устна) и изтъняване на косата.

Много жени с високи нива  на тестостерон,  имат поликистозен овариален синдром (PCOS), характеризиращ се с нередовни или липсващи менструални периоди, безплодие, нарушения на кръвната захар, както и в някои случаи, симптоми като акне и прекомерен растеж на косми . Ако не се лекуват, високите нива на андрогени, независимо от това дали жената е с PCOS или не, са свързани със сериозни последствия за здравето, като инсулинова резистентност и диабет, висок холестерол, високо кръвно налягане и сърдечни заболявания.

В допълнение към PCOS, други причини за високите нива на андроген (наречен хиперандрогенизъм) включват вродена надбъбречна хиперплазия (генетично заболяване, засягащо надбъбречната жлеза,което съотношение е 1 на 14 000 жени) и други надбъбречни аномалии. Лекарства като анаболни стероиди също могат да причинят хиперандрогенни симптоми.

Ниските нива на андроген:

Ниските нива на андроген могат да бъдат проблем свързан с понижено либидо (интерес или желание в секса), умора, намалено усещане за благополучие и повишена склонност към заболявания на костите. Защото симптоми като спадащо желание и общо неразположение имат различни причини, андрогенен дефицит, като хиперандрогенизъм, често не се диагностицира.

Ниските нива на андроген, могат да повлияят на жените във всяка възраст, но най-често се случват по време на прехода към менопауза, или “перименопаузата”, термин, използван за описване на времето преди менопаузата (обикновено 2-8 години). Андрогенните нива започват да намаляват през 20-те години на жената, и когато достигне менопаузата, те са намалели 50 на сто или повече .

  • Лечение за ниски нива андроген:

Комбинираните лекарства с естроген / тестостерон  са достъпни за жените във вид на инжекции и хапчета. Малки проучвания установяват, че са ефективни при повишаване на либидото, енергията и благосъстоянието при жени с андрогенни недостатъци, както и осигуряване на допълнителна защита срещу загуба на костна маса. Въпреки това, рисковете от комбинацията от естроген и тестостерон включват повишен риск от рак на гърдата и рак на ендометриума, неблагоприятни ефекти върху холестерола в кръвта и чернодробна токсичност.

Тестостеронът е също ефективно лечение на СПИН- и е в  процес на проучвания за лечение на предменструален синдром (ПМС) и автоимунни заболявания.

Свързани теми:

  1. Главоболие и хормони: Каква е връзката?
  2. 8-те Основни женски хормона
  3. Ролята на прогестерона
  4. Естроген – най-женският хормон
  5. Как хормоните влияят на тялото?
  6. Висок тестостерон
  7. Ниски и високи нива на FSH
  8. Храни, които помагат или вредят на щитовидната жлеза
  9. 4 причини за висок тестостерон при жените