Антибиотично действие на чесъна:
— Суровият чесън убива вредните бактерии в чревния тракт.
— Смачканият чесън, разбъркан с вода, се използва за изплакване на влагалището. Той унищожава инфекциозните организми.
— Серните компоненти на чесъна, които се освобождават и се вдишват при дъвкането, унищожават бактериите и вирусите в дихателните пътища.
— Капките за нос с чесън убиват на място вирусите на настинката и грипа.
— Чесънът предотвратява растежа на кожните гъбички.
В момента специалистите се опитват да открият как действа чесънът върху бактерията „хеликобактер пилори”, която бе открита само преди няколко години. Характерно е, че тя се загнездва в стомашната лигавица и между другото провокира възникването на стомашни язви и рак на стомаха. Учени от Сиатьл твърдят, че две скилидки дневно са достатъчни, да потиснат действието на вредната бактерия. Това е извор на надежда особено за хората, които са изложени на повишен риск от рак на стомаха или вече са резистентни срещу антибиотиците, които убиват бактерията.
Вирусите не обичат чесън:
Тъй като дори най-модерните антибиотици са безсилни срещу вирусите, те не могат да се преборят с много остри заболявания. При инфекции на дихателните пътища като хрема, възпаление на гърлото, бронхит почти винаги са виновни вирусите. Съставките на чесъна убиват освен бактериите и другите болестни причинители като вируси, гъбички, ларви или едноклетъчни (протозои). Затова и много болести — от баналната хрема през стомашно-чревните оплаквания и инфекциите на пикочните пътища до вирусния енцефалит, херпеса и епидемиите като холера и тиф — реагират много добре на лечението с чесън.
Китайски експерти твърдят, че чесънът е ефективен и срещу вирусния грип (инфлуенца). При което под вирусен грип не бива да се разбират безобидните настинки с температура, проявяващи се с кашлица, хрема и понякога със стомашно-чревни оплаквания. Истинският вирусен грип е епидемия, която се разпространява много бързо. Той може да причини тежки увреждания, особено при хора с отслабена имунна система.