Мака (Lepidium meyenii)
Маката е растение от семейство Кръстоцветни (броколи, зеле, карфиол, репички и пр.). Отглежда се в перуанските Анди (Южна Америка). Използва се корена на растението, който наподобява този на репичката и е с жълтеникаво бял, жълт или пурпурен цвят. Маката расте на височина от над 2700м. надморска височина, при изключително екстремални условия като бурни ветрове, интензивна слънчева светлина и големи температурни промени. За повече от две хилядолетия, местни перуанци използват корена от мака като храна и лекарство за насърчаване на плодородието, издръжливост, енергия и сексуална жизненост.
Как действа?
Корен от мака е адаптогенна билка, която е била доказана в проучвания за подобряване на плодовитостта при мъжете и жените.
Съдържа 31 различни минерали и 60 различни фитонутриенти, мака е питателна храна за ендокринната система и подпомага на хипофизата, надбъбречните, и щитовидната жлеза (всички замесени в хормоналния баланс.) Мака има способността да засегне ключови хормони при жените и мъжете без съдържащи в себе си хормони.
Мака е научно изследвана за използването й за увеличение на плодородието от 1961 г. и е доказано, че съдържа специфични съединения, наречени глюкозинолати, които директно могат да повлияят на плодовитостта при мъжете и жените. Тези алкалоиди са отговорни за способността на маката в подкрепа на хормоналния баланс.
Предимства на мака:
- Поддържа хормоналния баланс
- Увеличава енергията, издръжливостта и умствената яснота
- Поддържа щитовидната жлеза
- Поддържа нормалната сексуална функция
Мака има и адаптогенни свойства, което означава, че тя помага за укрепване на тялото, за да е в състояние по-добре да се съпротивлява с болестите и стреса, поддържа надбъбречните жлези и балансира функциите на организма. За да може една билка, да се счита за адаптоген тя трябва да бъде нетоксична или безвредна за всеки орган от тялото и трябва да може да бъде приемана за дълги периоди от време безопасно. Мака е класифицирана като адаптоген.
Една от основните дейности на перуанския корен е да стимулира и подхранва хипоталамуса, който регулира хипофизната жлеза, действа като тоник за хормоналната система.
Подпомага хормоналния баланс
При жени, мака работи чрез контролиране на естрогена в организма. Прекалено високите нива на естроген ,намаляват нивото на прогестерона. Прием на мака може да помогне за увеличаване на нивата на прогестерона, които са от съществено значение за осъществяването на здравословна бременност.
Как да използваме Мака?
При закупуване на мака, се уверете ,че продукта съдържа само корен ,а не листа и стъбло. Мака е достъпна на прах, капсули или тинктура.
Мака на прах. Растителна мака на прах, която е само корен.
Мака капсули:По-удобно се използва на капсули по всяко време на деня с чаша вода.
Мака тинктура: A тинктура от корен от мака е течен екстракт от лечебните свойства на мака. Мака тинктура може да се приема с вода, със сок или да се добавя към шейкове.
Дозировка:
Препоръчва се използването на 500-3000 мг на ден. За да получите желаните резултати, мака трябва да се приема редовно. Може да се приема в една доза или през целия ден.
Безопасност и странични ефекти
Мака е благоприятна билка, която е била използвана в продължение на хиляди години и се консумира всеки ден като храна и лекарство от перуанците. Изследванията за токсичност (проведени в Безопасност на продуктите Labs на East Brunswick, NJ) показаха абсолютно никаква токсичност и няма нежелани фармакологични ефекти.
Мака по време на бременност
Като предпазна мярка повечето производители твърдят, че техните добавки не трябва да се използва по време на бременност. Не са провеждани проучвания за употребата на мака по време на бременност. Изследвания за остра токсичност и цитотоксични оценки са показали липса на всякакви доказателства за потенциална токсичност на мака. Перуанците са консумирали мака като храна в продължение на хиляди години.Не са правени проучвания, свързани с употребата на мака по време на бременност.